KEMET C0402C561J1GACTU
C0402C561J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C561J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C561J1GACTU.pdf
Availability of C0402C561J1GACTU
QUANTITY
C0402C561J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C561J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C561J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C561J1GACTU
Related LinksC0402C56, C0402C561J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C561J1GACTU Details Description
Related parts for C0402C561J1GACTU
DIODE MODULE 1KV 40A datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.3A SC70 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf