KEMET C0402C562M4RACTU
C0402C562M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C562M4RACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C562M4RACTU.pdf
Availability of C0402C562M4RACTU
QUANTITY
C0402C562M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C562M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C562M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C562M4RACTU
Related LinksC0402C56, C0402C562M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C562M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C562M4RACTU
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 896 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 4POS 3' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF MFP14S datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf