Vishay/Dale M55342E06B866ARWS
M55342E06B866ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B866ARWS
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B866ARWS.pdf
Availability of M55342E06B866ARWS
QUANTITY
M55342E06B866ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B866ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B866ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B866ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B866ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B866ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B866ARWS
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM M20-1.5 6G 5V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4A TSMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf