Susumu RG1005N-2151-B-T5
RG1005N-2151-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2151-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2151-B-T5.pdf
Availability of RG1005N-2151-B-T5
QUANTITY
RG1005N-2151-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2151-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2151-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2151-B-T5
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2151-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2151-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005N-2151-B-T5
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 250W TO247 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINIFIT HCS SR VERT V-0 5CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
GAP PAD EMI 8X16" .020" datasheet.pdf
AB 10C 6#16, 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf