KEMET C0402C683K9RACTU
C0402C683K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C683K9RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C683K9RACTU.pdf
Availability of C0402C683K9RACTU
QUANTITY
C0402C683K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C683K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C683K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C683K9RACTU
Related LinksC0402C68, C0402C683K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C683K9RACTU Details Description
Related parts for C0402C683K9RACTU
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100X.200 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.02A 275 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DUST CAP FOR FC/ST CONNECTORS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf