KEMET C0402H561J1GAC7867
C0402H561J1GAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402H561J1GAC7867
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
C0402H561J1GAC7867.pdf
Availability of C0402H561J1GAC7867
QUANTITY
C0402H561J1GAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402H561J1GAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402H561J1GAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402H561J1GAC7867
Related LinksC0402H561, C0402H561J1GAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402H561J1GAC7867 Details Description
Related parts for C0402H561J1GAC7867
FIXED IND 82UH 320MA 914.8 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 PREC DELAY 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 8CH 56-TQFN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 10V T/H datasheet.pdf