TDK Corporation C0402JB1A682M020BC
C0402JB1A682M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402JB1A682M020BC
Brief Description
CAP CER 6800PF 10V JB 01005
Datasheet Download
C0402JB1A682M020BC.pdf
Availability of C0402JB1A682M020BC
QUANTITY
C0402JB1A682M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402JB1A682M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402JB1A682M020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402JB1A682M020BC
Related LinksC0402JB1A, C0402JB1A682M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402JB1A682M020BC Details Description
Related parts for C0402JB1A682M020BC
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.38A SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
GUARD - TRANSPORT ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf