TDK Corporation C0402JB1C101M020BC
C0402JB1C101M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402JB1C101M020BC
Brief Description
CAP CER 100PF 16V JB 01005
Datasheet Download
C0402JB1C101M020BC.pdf
Availability of C0402JB1C101M020BC
QUANTITY
C0402JB1C101M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402JB1C101M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402JB1C101M020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402JB1C101M020BC
Related LinksC0402JB1C, C0402JB1C101M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402JB1C101M020BC Details Description
Related parts for C0402JB1C101M020BC
RES 80.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
15M CRKA HIGH FLEX ENCODER CAB datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PROBE HI VOLT DIFFERENTL 25MHZ datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf