KEMET C0402T120J3GACTU
C0402T120J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402T120J3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402T120J3GACTU.pdf
Availability of C0402T120J3GACTU
QUANTITY
C0402T120J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402T120J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402T120J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402T120J3GACTU
Related LinksC0402T12, C0402T120J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402T120J3GACTU Details Description
Related parts for C0402T120J3GACTU
RES SMD 2.4M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC BUFFER 9BIT NON-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
TAPE PTFE 4.0 MIL 1" X 36YD datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
PUNCHDOWN TOOL W/O BLADE-PKG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf