TDK Corporation C0402X5R0G152K020BC
C0402X5R0G152K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0G152K020BC
Brief Description
CAP CER 1500PF 4V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0G152K020BC.pdf
Availability of C0402X5R0G152K020BC
QUANTITY
C0402X5R0G152K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0G152K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0G152K020BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0G152K020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0G152K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0G152K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0G152K020BC
CONN HEADER 15POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf