TDK Corporation C0402X5R0G152K020BC
C0402X5R0G152K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0G152K020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 4V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0G152K020BC.pdf
Availability of C0402X5R0G152K020BC
QUANTITY
C0402X5R0G152K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0G152K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0G152K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0G152K020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0G152K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0G152K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0G152K020BC
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf