TDK Corporation C0402X5R0J104M020BC
C0402X5R0J104M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0J104M020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0J104M020BC.pdf
Availability of C0402X5R0J104M020BC
QUANTITY
C0402X5R0J104M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0J104M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0J104M020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.008" (0.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0J104M020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0J104M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0J104M020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0J104M020BC
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SO datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 10NS 208RQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD80 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf