TDK Corporation C0402X5R0J682M020BC
C0402X5R0J682M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R0J682M020BC
Brief Description
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R0J682M020BC.pdf
Availability of C0402X5R0J682M020BC
QUANTITY
C0402X5R0J682M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R0J682M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R0J682M020BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R0J682M020BC
Related LinksC0402X5R0, C0402X5R0J682M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R0J682M020BC Details Description
Related parts for C0402X5R0J682M020BC
RES SMD 95.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 4"X5YD datasheet.pdf
ADAPTER 484-FPBGA LATTICEECP2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf