TDK Corporation C0402X5R1C101K020BC
C0402X5R1C101K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R1C101K020BC
Brief Description
CAP CER 100PF 16V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R1C101K020BC.pdf
Availability of C0402X5R1C101K020BC
QUANTITY
C0402X5R1C101K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R1C101K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R1C101K020BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R1C101K020BC
Related LinksC0402X5R1, C0402X5R1C101K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R1C101K020BC Details Description
Related parts for C0402X5R1C101K020BC
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 6POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
72 CKT HDM BACKPLANE ASSY datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 6X1X1" 5A MED datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf