TDK Corporation C0402X5R1C151M020BC
C0402X5R1C151M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X5R1C151M020BC
Brief Description
CAP CER 150PF 16V X5R 01005
Datasheet Download
C0402X5R1C151M020BC.pdf
Availability of C0402X5R1C151M020BC
QUANTITY
C0402X5R1C151M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X5R1C151M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X5R1C151M020BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X5R1C151M020BC
Related LinksC0402X5R1, C0402X5R1C151M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X5R1C151M020BC Details Description
Related parts for C0402X5R1C151M020BC
TWEEZER CYLNDR BARREL 51 5.12" datasheet.pdf