TDK Corporation C0402X7R1A471M020BC
C0402X7R1A471M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X7R1A471M020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 01005
Datasheet Download
C0402X7R1A471M020BC.pdf
Availability of C0402X7R1A471M020BC
QUANTITY
C0402X7R1A471M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X7R1A471M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X7R1A471M020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X7R1A471M020BC
Related LinksC0402X7R1, C0402X7R1A471M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X7R1A471M020BC Details Description
Related parts for C0402X7R1A471M020BC
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
51915-028-R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SNT-4A datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
RES 680 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IDICATR BLK 24V GRN/RED SLDR LG datasheet.pdf