Microchip Technology PIC10F222T-E/OT
PIC10F222T-E/OT picture photo
Mfg. Part Number
PIC10F222T-E/OT
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
Datasheet Download
PIC10F222T-E/OT.pdf
Availability of PIC10F222T-E/OT
QUANTITY
PIC10F222T-E/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC10F222T-E/OT
Internal Part NumberEIS-PIC10F222T-E/OT
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 10F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O4
EEPROM Size-
RAM Size23 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC10F222T-E/OT
Related LinksPIC10F2, PIC10F222T-E/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC10F222T-E/OT Details Description
Related parts for PIC10F222T-E/OT
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC PLL CLK GENERATOR 1:8 32-LQFP datasheet.pdf
IC INTERFACE SER NOTEBOOK 28SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 288-BGA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE FAST 30A 250V MIDGET datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 315MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL INLINE M23 SKT datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf