TDK Corporation C0402X7R1A471M020BC
C0402X7R1A471M020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402X7R1A471M020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 10V X7R 01005
Datasheet Download
C0402X7R1A471M020BC.pdf
Availability of C0402X7R1A471M020BC
QUANTITY
C0402X7R1A471M020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402X7R1A471M020BC
Internal Part NumberEIS-C0402X7R1A471M020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402X7R1A471M020BC
Related LinksC0402X7R1, C0402X7R1A471M020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402X7R1A471M020BC Details Description
Related parts for C0402X7R1A471M020BC
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 80MA 17 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 10POS GOLD datasheet.pdf
FUSE 500V AM NH FUSE LINK 16A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" RBW JACKS NI datasheet.pdf
2200UF 400V 50X105MM 85C 2000H datasheet.pdf