KEMET C052H471J2G5GAT500
C052H471J2G5GAT500 picture photo
Mfg. Part Number
C052H471J2G5GAT500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C052H471J2G5GAT500.pdf
Availability of C052H471J2G5GAT500
QUANTITY
C052H471J2G5GAT500 Order Process
Ship out your order
Specifications of C052H471J2G5GAT500
Internal Part NumberEIS-C052H471J2G5GAT500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.245" (6.22mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Temperature
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C052H471J2G5GAT500
Related LinksC052H471J, C052H471J2G5GAT500 Datasheet, KEMET Distributor
C052H471J2G5GAT500 Details Description
Related parts for C052H471J2G5GAT500
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 31POS datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.71K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H datasheet.pdf