General Cable C0553A.38.10
C0553A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C0553A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 12COND 22AWG GRY 500'
Datasheet Download
C0553A.38.10.pdf
Availability of C0553A.38.10
QUANTITY
C0553A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0553A.38.10
Internal Part NumberEIS-C0553A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors12 (6 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/0.0096"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.418" (10.62mm)
Shield TypeFoil
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.053" (1.35mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0553A.38.10
Related LinksC0553A, C0553A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C0553A.38.10 Details Description
Related parts for C0553A.38.10
DIODE MODULE 200V 120A SOT227B datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT363 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 7NS 100TQFP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR 5/32" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA DUAL-BAND 3DBI SMA FML datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO262-3 datasheet.pdf