TDK Corporation C0603C0G1E010C030BF
C0603C0G1E010C030BF picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E010C030BF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E010C030BF.pdf
Availability of C0603C0G1E010C030BF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E010C030BF Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E010C030BF
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E010C030BF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E010C030BF
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E010C030BF Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E010C030BF Details Description
Related parts for C0603C0G1E010C030BF
TVS DIODE 90VWM 153.3VC SMT datasheet.pdf
IC TXRX E1 1CHIP 5V ENH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf