TDK Corporation C0603C0G1E020C030BF
C0603C0G1E020C030BF picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E020C030BF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E020C030BF.pdf
Availability of C0603C0G1E020C030BF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E020C030BF Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E020C030BF
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E020C030BF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E020C030BF
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E020C030BF Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E020C030BF Details Description
Related parts for C0603C0G1E020C030BF
7' SHIELDED CABLE ASSM DBL END datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1421 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf