TDK Corporation C0603C0G1E050B030BG
C0603C0G1E050B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E050B030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E050B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E050B030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E050B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E050B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E050B030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E050B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E050B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E050B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E050B030BG
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
15POS M R/A HD. WATER RES datasheet.pdf
VERTICAL DUAL ROW HDR datasheet.pdf
680UF 400V 40X70MM 85C 12000H datasheet.pdf