TDK Corporation C0603C0G1E0R8W
C0603C0G1E0R8W picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E0R8W
Brief Description
CAP CER 0.80PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E0R8W.pdf
Availability of C0603C0G1E0R8W
QUANTITY
C0603C0G1E0R8W Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E0R8W
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E0R8W
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E0R8W
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E0R8W Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E0R8W Details Description
Related parts for C0603C0G1E0R8W
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 270MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT HM 125POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 6" datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf