Abracon Corporation AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2.pdf
Availability of AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
QUANTITY
AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package2,000
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
Related LinksAST3TQ53-V-40., AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2 Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-40.000MHZ-2-SW-T2
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 30PSI LCD datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 20ppm 12pF 300 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf