TDK Corporation C0603C0G1E200G030BG
C0603C0G1E200G030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E200G030BG
Brief Description
CAP CER 20PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E200G030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E200G030BG
QUANTITY
C0603C0G1E200G030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E200G030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E200G030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)