TDK Corporation C0603C0G1E2R4B030BG
C0603C0G1E2R4B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E2R4B030BG
Brief Description
CAP CER 2.4PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E2R4B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E2R4B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E2R4B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E2R4B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E2R4B030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E2R4B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E2R4B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E2R4B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E2R4B030BG
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS BK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR SR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf