TDK Corporation C0603C0G1E2R7B
C0603C0G1E2R7B picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E2R7B
Brief Description
CAP CER 2.7PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E2R7B.pdf
Availability of C0603C0G1E2R7B
QUANTITY
C0603C0G1E2R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E2R7B
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E2R7B
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E2R7B
Related LinksC0603C0, C0603C0G1E2R7B Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E2R7B Details Description
Related parts for C0603C0G1E2R7B
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH SCREEN VCSP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.001K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf