TDK Corporation C0603C0G1E3R3C030BG
C0603C0G1E3R3C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E3R3C030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E3R3C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E3R3C030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E3R3C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E3R3C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E3R3C030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E3R3C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E3R3C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E3R3C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E3R3C030BG
KIT ADAPTER MAXI UNIV COAX RF datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SS26V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 60V 10X20 105C RAD datasheet.pdf