TDK Corporation C0603C0G1E4R2C030BG
C0603C0G1E4R2C030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E4R2C030BG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.2PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E4R2C030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E4R2C030BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0603C0G1E4R2C030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E4R2C030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E4R2C030BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E4R2C030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E4R2C030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E4R2C030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E4R2C030BG
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32STSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 280 MOHM datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 20CH 10MM 24VDC PNP datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf