Cornell Dubilier Electronics SFP44T12.5K238B-F
SFP44T12.5K238B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFP44T12.5K238B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC QC
Datasheet Download
SFP44T12.5K238B-F.pdf
Availability of SFP44T12.5K238B-F
QUANTITY
SFP44T12.5K238B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP44T12.5K238B-F
Internal Part NumberEIS-SFP44T12.5K238B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm)
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP44T12.5K238B-F
Related LinksSFP44T12, SFP44T12.5K238B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP44T12.5K238B-F Details Description
Related parts for SFP44T12.5K238B-F
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR/MEMORY 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
REPLACEMENT ACT MA-34 SS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A DPAK datasheet.pdf