TDK Corporation C0603C0G1E6R2B030BG
C0603C0G1E6R2B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E6R2B030BG
Brief Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E6R2B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E6R2B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E6R2B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E6R2B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E6R2B030BG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E6R2B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E6R2B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E6R2B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E6R2B030BG
IC CONFIG MULTI FUNCTION SC70-6 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT/1CT:2CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.8M OHM 1608 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
DC SOLENOID OPEN FRAME PULL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf