TDK Corporation C0603C0G1E9R1B030BG
C0603C0G1E9R1B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E9R1B030BG
Brief Description
CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E9R1B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E9R1B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E9R1B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E9R1B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E9R1B030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E9R1B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E9R1B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E9R1B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E9R1B030BG
FERRITE 700MA 220 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8NS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 3A SMD datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 110V 30A 55HX datasheet.pdf
2 XRSV M12 DCODED PCRAIGHT OVERM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf