TDK Corporation C0603C0G1H010C030BA
C0603C0G1H010C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H010C030BA
Brief Description
CAP CER 1PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H010C030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H010C030BA
QUANTITY
C0603C0G1H010C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H010C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H010C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H010C030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H010C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H010C030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H010C030BA
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS GREEN OVP 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
BOTTOM ENTRY B-B CONN.2.0 H-POST datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf