TDK Corporation C0603C0G1H0R5C030BA
C0603C0G1H0R5C030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1H0R5C030BA
Brief Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1H0R5C030BA.pdf
Availability of C0603C0G1H0R5C030BA
QUANTITY
C0603C0G1H0R5C030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1H0R5C030BA
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1H0R5C030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1H0R5C030BA
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1H0R5C030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1H0R5C030BA Details Description
Related parts for C0603C0G1H0R5C030BA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 3.1A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 6M1 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 40 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf