KEMET C0603C100C1GACTU
C0603C100C1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C100C1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C100C1GACTU.pdf
Availability of C0603C100C1GACTU
QUANTITY
C0603C100C1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C100C1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C100C1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C100C1GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C100C1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C100C1GACTU Details Description
Related parts for C0603C100C1GACTU
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 348K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 500MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V datasheet.pdf