TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15SE-LC
D38999/26WD15SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SE-LC.pdf
Availability of D38999/26WD15SE-LC
QUANTITY
D38999/26WD15SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD15SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD15SE-LC
HOOK-UP STRND 30AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PAC-TWDO-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf