KEMET C0603C102G4GACTU
C0603C102G4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102G4GACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102G4GACTU.pdf
Availability of C0603C102G4GACTU
QUANTITY
C0603C102G4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102G4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102G4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102G4GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102G4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102G4GACTU Details Description
Related parts for C0603C102G4GACTU
CONN COAX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IMPACT DC 4X10 GL SN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf