KEMET C0603C102K2RACTU
C0603C102K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102K2RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C102K2RACTU.pdf
Availability of C0603C102K2RACTU
QUANTITY
C0603C102K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102K2RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102K2RACTU Details Description
Related parts for C0603C102K2RACTU
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS .050" SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 16.38MM datasheet.pdf
RES SMD 50.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/64" BK 100' datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 25CM GREEN datasheet.pdf