KEMET C0603C102M5RALTU
C0603C102M5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102M5RALTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C102M5RALTU.pdf
Availability of C0603C102M5RALTU
QUANTITY
C0603C102M5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102M5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102M5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102M5RALTU
Related LinksC0603C10, C0603C102M5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102M5RALTU Details Description
Related parts for C0603C102M5RALTU
CONN HEADER 10POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN CAP 8POS SEALED MINI UMNL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf