KEMET C0603C104K8RACTU
C0603C104K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C104K8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C104K8RACTU.pdf
Availability of C0603C104K8RACTU
QUANTITY
C0603C104K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C104K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C104K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C104K8RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C104K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C104K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C104K8RACTU
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM EAPR140F K datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf