KEMET C0603C104K9RACTU
C0603C104K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C104K9RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C104K9RACTU.pdf
Availability of C0603C104K9RACTU
QUANTITY
C0603C104K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C104K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C104K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C104K9RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C104K9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C104K9RACTU Details Description
Related parts for C0603C104K9RACTU
ROUND STANDOFF 8-32 ALUM 1/2" datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 2IN 16-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf
LAN XFRM SMD 10/100/1000 POE datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' GR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf