KEMET C0603C104K9RACTU
C0603C104K9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C104K9RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C104K9RACTU.pdf
Availability of C0603C104K9RACTU
QUANTITY
C0603C104K9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C104K9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C104K9RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)