Vicor Corporation V375C28H75B
V375C28H75B picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28H75B.pdf
Availability of V375C28H75B
QUANTITY
V375C28H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H75B
Internal Part NumberEIS-V375C28H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H75B
Related LinksV375C, V375C28H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H75B Details Description
Related parts for V375C28H75B
IC DAC QUAD V-OUT10BIT LP 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 7KHZ 10MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
4065-90 CONDUCTOR CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf