KEMET C0603C105M8RACTU
C0603C105M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C105M8RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C105M8RACTU.pdf
Availability of C0603C105M8RACTU
QUANTITY
C0603C105M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C105M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C105M8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C105M8RACTU
Related LinksC0603C10, C0603C105M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C105M8RACTU Details Description
Related parts for C0603C105M8RACTU
IC OSC CTC 6MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC A/D 15MSPS 12BIT LP 28-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.79A 47 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
A22TK-2LL-12-K02 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 41 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf