KEMET C0603C110C5GACTU
C0603C110C5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C110C5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C110C5GACTU.pdf
Availability of C0603C110C5GACTU
QUANTITY
C0603C110C5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C110C5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C110C5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C110C5GACTU
Related LinksC0603C11, C0603C110C5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C110C5GACTU Details Description
Related parts for C0603C110C5GACTU
CONN HEADER VERT 12POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 60.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS T/H R/A TIN 2.2 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IGBT 430V 15A 115W DPAK-3 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf