KEMET C0603C120D5GACTU
C0603C120D5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C120D5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C120D5GACTU.pdf
Availability of C0603C120D5GACTU
QUANTITY
C0603C120D5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C120D5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C120D5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C120D5GACTU
Related LinksC0603C12, C0603C120D5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C120D5GACTU Details Description
Related parts for C0603C120D5GACTU
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf