KEMET C0603C122K3RACTU
C0603C122K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C122K3RACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C122K3RACTU.pdf
Availability of C0603C122K3RACTU
QUANTITY
C0603C122K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C122K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C122K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C122K3RACTU
Related LinksC0603C12, C0603C122K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C122K3RACTU Details Description
Related parts for C0603C122K3RACTU
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 130MA 9.83 OHM datasheet.pdf