KEMET C0603C123J1RACTU
C0603C123J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C123J1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C123J1RACTU.pdf
Availability of C0603C123J1RACTU
QUANTITY
C0603C123J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C123J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C123J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C123J1RACTU
Related LinksC0603C12, C0603C123J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C123J1RACTU Details Description
Related parts for C0603C123J1RACTU
FIXED IND 5.1UH 1.55A 56 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M5 1MM PNP NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf