KEMET C0603C124J8RACTU
C0603C124J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C124J8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.12UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C124J8RACTU.pdf
Availability of C0603C124J8RACTU
QUANTITY
C0603C124J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C124J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C124J8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C124J8RACTU
Related LinksC0603C12, C0603C124J8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C124J8RACTU Details Description
Related parts for C0603C124J8RACTU
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8SO datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 15VC 8SO datasheet.pdf
WIRE-BACKED PICTURE HANGER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V C0G 1812 datasheet.pdf